Czy na sporcie da się zarobić?

Droga do wielkich pieniędzy

Pytanie o to, czy da się zarobić na sporcie, jest w gruncie rzeczy pytaniem czysto retorycznym, bowiem każdy, kto choć trochę interesuje się sportem wie, że sport to ogromne pieniądze, jednak należy zauważyć, że nie wszystkie dziedziny sportowe są jednakowo intratne. Wielkość fortuny zależy nie tylko od dyscypliny sportowej, ale także od rodzaju działalności, jaki prowadzi dana osoba.

Najbardziej lukratywne sporty

Pierwszymi, którzy przychodzą na myśl mówiąc o pieniądzach w sporcie są oczywiście zawodowi sportowcy. Ludzie, którzy całą swą energię wkładają w doskonalenie umiejętności by stawać się mistrzami w swoich dziedzina. Do najlepiej opłacanych sportowców należą golfiści, tenisiści, piłkarze, koszykarze, kierowcy formuły 1 oraz bokserzy. Najlepiej zarabiający golfista – Tiger Woods zarabia rocznie 22 miliony dolarów, a Cristiano Ronaldo 20 milionów dolarów. Takie zarobki to nie tylko pensja piłkarzy, to także wynik kontraktów z firmami reklamowymi, prawa do wizerunku i inne związane z marketingiem i reklamą zarobki. Nie każdy ma jednak wystarczający talent by stać się nowym Ronaldo, jednak istnieje wiele innych biznesów związanych ze sportem, które również pozwalają na zarobienie dużych pieniędzy.

Biznes w sporcie

Sport to w dużej mierze wydarzenia sportowe, które należy odpowiednio zorganizować, w wielu przypadkach robią to firmy wyspecjalizowane w organizacji eventów lub kierownicy wydarzenia odpowiedzialni za ich realizację. Przykładem innego biznesu związanego ze sportem jest agent sportowy, który reprezentuje sportowców i pobiera prowizję od ich zarobków, coraz większą popularnością cieszą się także analitycy sportowi, którzy analizują dane sportowe, a na podstawie ich raportów menadżerowie podejmują decyzje.