Jak wygrywać przetargi?

Przetarg to swoisty konkurs, do którego przystępują firmy z danej branży, które oferują produkty i usługi zgodne z zapotrzebowaniem inwestora przetarg organizującego. Przetargi mogą mieć postać ograniczoną lub nieograniczoną. Przetargi to doskonały sposób na pozyskanie nowych zamówień i rozwijanie firmy.

Przetargi ograniczone firmy.

Przetarg ograniczony to taki, w którym firma wysyła zapytania jedynie do wybranych na podstawie własnych kryteriów firm i czeka na ich wyceny, które pozwolą na zdecydowanie, która z tego już okrojonego grona firm będzie wykonawcą inwestycji lub dostawcą usług. Aby wziąć udział w takim przetargu należy dbać o dobrą reklamę, która sprawi, że firma jest widoczna oraz o dobrą opinię, aby oferent miał przekonanie, że warto złożyć zapytanie ofertowe. Często dochodzą do tego dodatkowe czynniki, takie jak wielkość firmy czy jej wiek – na te czynniki nie da się nic zaradzić, należy dbać o rozwój firmy i z każdym kolejnym rokiem budować jej historię.

Przetargi nieograniczone firmy.

W przetargu nieograniczonym wziąć mogą udział wszystkie firmy, które dotrą do ogłoszenia przetargowego. Warto zatem śledzić strony, na których można znaleźć agregowane ogłoszenia przetargowe. Należy także zadbać o wadium lub gwarancję wadialną, która uwierzytelni firmę w oczach inwestora (więcej informacji na temat gwarancji można znaleźć na stronie – gwarancjeprzetargowe.pl/gwarancja-wadialna/). Warto także dbać o referencje i dołączać je do dokumentów przetargowych, jest to również element budowania zaufania do firmy. Nim firma przystąpi do przetargu powinna dokładnie zapoznać się z wymaganiami i profilem firmy, której poszukuje inwestor, bowiem jeśli np. wymaganiem jest to, żeby firma istniała na rynku 10 lat, a firma startująca w przetargu ma 2 lata – to nie zostanie ona wzięta pod uwagę. Przystępując do przetargu należy także zadbać, aby dokumentacja była kompletna i pokrywała się z wymaganiami przetargowymi, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że oferta zostanie odrzucona ze względów formalnych.