Jakie są narzędzia zabezpieczenia inwestycji?

1.Czym jest wadium?

Każdy decydujący się na wzięcie udziału w przetargu, zobowiązany jest na podstawie Kodeksu Cywilnego i Ustawy o Zamówieniach Publicznych do wpłaty zdefiniowanej kwoty pieniędzy w celu pokrycia ewentualnych kosztów wynikających z nienależytej realizacji przez Oferentów trybu postępowania przetargowego. Zwyczajowym określeniem tego rodzaju świadczeń pozostaje wadium, którego wartość jest ustalana najczęściej w oparciu o procentowy odsetek wartości przetargu. Uciszenie wadium jest elementarnym obowiązkiem każdego podmiotu, jaki pragnie wstąpić do procedury przetargowej, pod rygorem nieważności uczestnictwa. Specyfika działania podmiotów na rynku sprawia, iż są one zobowiązane do stałego poszukiwania ogłoszeń przetargowych i brania udziału w znacznej liczbie tychże przetargów. Niestety, ale ten proces prowadzi do znacznego ograniczenia płynności finansowej, wskutek potrzeby zamrożenia kapitału pod postacią wpłaconej sumy wadium.

2.Czy firma może sobie pomóc w przypadku wadium?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umieściło w swojej ofercie gwarancje wadialne, które umożliwiają substytucję klasycznej formy wadium. Jest to bardzo wygodne dla przedsiębiorcy i pozwala efektywnie się zabezpieczyć przed zamrożeniem znacznego odsetka aktywów w postępowaniach przetargowych. Taka swoista gwarancja (czyt. więcej gwarancja wadium) nie jest wcale powszechnym świadczeniem w zakresie usług ubezpieczeniowych, gdyż każdy wnioskodawca musi udowodnić firmie ubezpieczeniowej zabezpieczenie stosownej gwarancji. Firmy startujące do postępowania przetargowego z gwarancją wadialną cieszą się na starcie o wiele lepszym wizerunkiem, głównie z racji na fakt wstępnej weryfikacji Oferenta przez firmę ubezpieczeniowa. Jest to niezaprzeczalne świadectwo stabilności finansowej i funkcjonalnej podmiotu składającego ofertę przetargową.

3.W jaki sposób można uzyskać gwarancję?

Uzyskanie gwarancji wadialnej jest procesem, którego kształt i czas trwania definiują dokładnie ubezpieczyciele na podstawie wypracowanych i przyjętych u Gwaranta procedur weryfikacyjnych. Firma starająca się o uzyskanie gwarancji przedstawić musi ubezpieczycielowi odpowiednią dokumentację, często dotyczącą również finansów firmy. Gwarancja wadialna dla Wykonawcy może być udzielona na jeden konkretny przetarg, lub też dotyczyć kilku przetargów, realizowanych w zdefiniowanym okresie czasu. Wartość okresowej sumy gwarancyjnej określa umowa pomiędzy ubezpieczycielem, a Oferentem. Jest to formuła wygodna dla wykonawców i zamawiających, którzy mają pewność, że firma przystępująca do przetargu na wstępie przeszła weryfikację.