Kredyt hipoteczny na budowę domu szkieletowego- czy można taki uzyskać?

Related Post

  • No related post.

W bardzo wielu przypadkach inwestor chcąc wybudować własny dom musi skorzystać z kredytu hipotecznego nie dysponując aż tak dużą kwota gotówki, aby pokryć koszt budowy. Wnioskowanie o kredyt na budowę domu murowanego nie jest rzadkością i stanowi często wybieraną przez inwestorów opcję. Odrobinę inaczej wygląda jednak sytuacja z domami szkieletowymi czy też modułowymi.

 

To, co znacząco różni taką inwestycję od tradycyjnej budowy domu murowanego to fakt, że w praktyce trwa ona znacznie krócej. Wynika to z faktu, że zarówno w przypadku domów modułowych jak i szkieletowych, poszczególne elementy budynku są prefabrykowane, a na placu budowy odbywa się ich składanie. W przypadku domów szkieletowych jedynymi pracami mokrymi są te, które dotyczą wylewania fundamentów. Czy taka budowa domu jest traktowana przez banki inaczej? Czy uda się nam uzyskać na nią potrzebny kredyt hipoteczny?

Wymagania, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny

Bardzo wiele wymagań, jakie należy spełnić jest identycznych niezależnie od tego, w jakiej technologii powstaje taki budynek. Są to przede wszystkim:

  • Zdolność kredytowa.
  • Wymagany wkład własny- może to być także wartość samej działki.

 

Czym więc różni się wnioskowanie o kredyt na dom szkieletowy? Przede wszystkim ważne jest, aby budynek był nierozerwalnie związany z działką, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu. W przypadku domów murowanych jest to oczywiste, natomiast w przypadku domów szkieletowych już niekoniecznie musi tak być. Dlatego też poszczególne banki mają swoje dodatkowe obostrzenia, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • Inwestycja musi obejmować budowę domu całorocznego.
  • Budowa domu z drewna musi być przeprowadzona tak, aby inwestycja spełniała wszelkie wymogi Prawa Budowlanego, co do budynków jednorodzinnych.
  • Płatności dotyczące inwestycji będą zależnie od postępów prac na placu budowy.
  • Konieczność wykazania zabezpieczenia w postaci innej nieruchomości.
  • Konieczność wykonania zabudowy na trwałej podmurówce w postaci fundamentu.

Jakie są więc szansę na uzyskanie kredytu?

Tak naprawdę, bardzo wiele zależy od tego, na jaki bank się zdecydujemy. Każdy ma bowiem odrobinę inną politykę przyznawania kredytu hipotecznego, z którego ma być sfinansowana budowa domu. Tak naprawdę- nie powinno to być jednak problematyczne. Pamiętajmy też o tym, że bardzo często koszty budowy domu z drewna są niższe niż w przypadku budowy domu murowanego o podobnym układzie i zbliżonym metrażu. Mimo tego, parametry cieplne takiego budynku mogą być naprawdę dobre, dzięki zastosowaniu odpowiedniego ocieplenia oraz folii. Budowa domów kanadyjskich stale zyskuje na popularności, a domy drewniane przestają być kojarzone tylko i wyłącznie z domkami letniskowymi, możliwymi do użytkowania jedynie w sezonie letnim.