Księgowość w Hiszpanii – poradnik dla przedsiębiorcy

Czy prowadzenie firmy w Polsce jest trudne? Zależy, z której strony na to spojrzymy. Nie da się ukryć, że wielu przedsiębiorców boi się Urzędu Skarbowego, który tylko czyha na to, aż się oni pomylą czy też nie zapłacą jakiegoś podatku. Wówczas inspekcję mamy gwarantowaną, a przynajmniej będziemy musieli się z takich błędów srogo tłumaczyć. Nie ma w związku z tym nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców nad Wisłą decyduję się na profesjonalną pomoc księgowego, zatrudniając go bezpośrednio w firmie lub też korzystając z usług jakiegoś biura, co jest opcją korzystniejszą w ujęciu finansowym. Jak jest natomiast z tym w przypadku prowadzenia firmy w Hiszpanii? Pod uwagę weźmy tutaj najprostszy rodzaj działalności, a więc firmę jednoosobową. Na co muszą uważać tam osoby samozatrudnione?

Składki ubezpieczeniowe

Osoby zarejestrowane jako „autónomo”, a więc prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają obowiązek zapłacenia comiesięcznych składek ubezpieczeniowych. Stawka minimalna bez żadnych ulg wynosi tutaj 256,72 euro, choć w pewnych sytuacjach może zostać zmniejszona. Oczywiście przedsiębiorca może zapłacić również i składki wyższe, dzięki czemu będzie więcej odkładał na emeryturę.

Sama rejestracja jest natomiast szybka i prosta. Na ogół cały proces nie trwa dłużej niż zaledwie kilka godzin. Wszystko dlatego, że wiele dużych ośrodków miejskich dysponuje biurem, gdzie można załatwić wszystkie formalności. Określa się je mianem „ventanilla única empresarial„.

Forma rozliczenia z podatku

Dopełniając formalności, wybrać trzeba również formę rozliczenia z podatku. Wybrane zawody mogą rozliczać się ryczałtem, inne z kolei tylko i wyłącznie na podstawie wystawionych faktur. Wielu nie zdaje sobie sprawę z tego, jaką formę wybrać. Wówczas o pomoc warto poprosić ekspertów. Takich znajdziecie tutaj – biuroksiegowewhiszpanii.pl/uslugi-ksiegowe.

„Autónomo” z Urzędem Skarbowym rozliczać musi się co kwartał. Czas na zapłatę podatku podobnie jak w Polsce ma on do 20-go każdego miesiąca następującego po kwartale, a więc do 20 kwietnia, do 20 lipca, do 20 października. Wyjątkiem jest tutaj kwartał czwarty. Wówczas rozliczyć się z nim można do 30 stycznia. Jeśli to nie nastąpi, wobec właściciela firmy zostaną wyciągnięte konsekwencje finansowe.

Poza tym liczyć się trzeba również z podatkiem VAT, który na ogół wynosi 21%, choć jego wysokość może ulec zmianie w zależności od oferowanego produktu. Statystycznie państwu zapłacić trzeba około 30-40% uzyskanych dochodów. Zauważmy od razu, że najprościej jest płacenie składek zlecić w formie zlecenia bankowego. Wówczas są one ściągane około 24-28 dnia tego miesiąca.

Proste jest również wyrejestrowanie działalności, choć nie możemy tego zrobić przez VUE. Najpierw udać się trzeba do Urzędu Skarbowego, a następnie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli nie chcemy płacić składek za nowy miesiąc, zrobić to należy przed jego szóstym dniem.

Jak w związku z tym widzimy, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Hiszpanii jest stosunkowo proste. Nic dziwnego, że wielu Polaków próbuje tu swoich sił, oferując Hiszpanom rozmaite usługi.