Projekt wystroju wnętrza biura

Zaczynasz prowadzenie własnej działalności i planujesz wynajem biura? A może właśnie zmieniłeś swoją siedzibę na większą, bo firma Ci się stale rozrasta? W obu tych przypadkach wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie jak zaprojektować biuro? Wbrew pozorom nie jest to ani zadanie łatwe, ani mało istotne. Jak pokazują badania pracownicy do dobrze zaaranżowanej przestrzeni przychodzą chętniej, łatwiej im jest w niej pracować, co przekłada się na efektywniejszą pracę i lepsze wyniki. Innymi słowy właściwie zaprojektowane biuro może przynieść Ci wymierne korzyści. Właściciele firm, którzy zdają sobie z tego sprawę, często wynajmują do tego celu specjalistę. Architekta wnętrz tworząc swój projekt, bierze pod uwagę ergonomię, funkcjonalność, psychologię oraz przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy a także reguły bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Wydawać by się mogło, że większym wyzwaniem jest projektowanie małego biura, okazuje się jednak, że nie koniecznie jest to prawda. Małe przestrzenie, dla niezbyt licznych firm, czasem łatwiej jest zaaranżować niż duże, open space. Największym wyzwaniem bywa aranżacja open space w starszych budynkach, które nie byłby budowane z myślą o takim wykorzystaniu przestrzeni. Projektowanie małego biura oraz próba stworzenia open space w starych budynkach często pociąga za sobą konieczność burzenia ścian działowych, które zajmują dodatkową przestrzeń ,a nie są konieczne w nowoczesnym biurze. Często architekt wnętrz (o ile jest to możliwe) zleca także powiększenie otworów okiennych. Duża ilość światła sprzyja efektywniejszej pracy i jest niezbędna, jeśli planowany jest open space w danym lokalu.

Inną kwestią, na która zawsze zwraca uwagę projektant jest funkcjonalność i ergonomia biura. W każdej firmie zachodzi szereg procesów niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Procesy te różnią się w zależności od branży i sposobu zarządzania. Z tego względu projektując biuro, architekt musi poznać firmę, jej potrzeby oraz sposób funkcjonowania. Następnie wyznaczane i odpowiednio aranżowane są przestrzenie przeznaczone dla konkretnych procesów. I nie chodzi tutaj tylko o kuchnie, która służy spożywaniu posiłków, czy salę konferencyjną do przeprowadzania szkoleń. W niektórych biurach obok sali konferencyjnej projektowane są dodatkowe pomieszczenia, przestrzenie, które umożliwiają spotkania mniejszych zespołów i wymianę pomysłów. Często też projektowane są sale spotkań z klientami, w których prezentuje się historię, misję i osiągnięcia firmy. Nie sposób też nie wspomnieć o chill roomach służących wypoczynkowi w czasie przerwy, czy umożliwiających wyciszenie się i poszukiwanie nowych rozwiązań.

W projektowaniu wnętrz nie ma znaczenia czy biuro jest małe czy duże, zawsze musi być ono funkcjonalne. Jego wystrój powinien być estetyczny i odzwierciedlać wartości reprezentowane przez firmę – siedziba jest bowiem wizytówką przedsiębiorstwa i elementem jego identyfikacji wizualnej. O czym doskonale zdają sobie sprawę zarówno architekci wnętrz, jak i specjaliści do public relations.

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu biura? Sprawdź: https://www.dom-art.pl/projektowanie-biur/