Sklep sportowy – pomysł na biznes

W związku z coraz większą świadomością ludzi, ludzie chętniej uprawiają różnego rodzaju sporty. Można także zauważyć, iż sklepy, które zajmują się artykułami sportowymi, powoli zdobywają rynek i cieszą się ogromną popularnością. Przypuszcza się, że w ciągu najbliższych lat, obywatele naszego kraju będą kupować coraz więcej ubrań sportowych, a także różne sprzęty.

Czy sklep sportowy może być dobrym biznesem?

Okazuje się, że tak. Obecnie rynek bardzo mocno się zmienia a w związku z tym mamy coraz większe perspektywy. Dokładnie tak jest z biznesem sportowym. Możemy zauważyć, że w ciągu kilku lat, wzrosła świadomość Polaków, a także zwiększyła się ilość wydarzeń sportowych. Częściej angażujemy się w różne olimpiady, kibicujemy na mistrzostwach i realizujemy się przy organizacji wydarzeń sportowych. W związku z tym, jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz zastanowić się nad założeniem sklepu sportowego, jeśli chcesz liczyć na duży zysk. Sklepy sportowe oferują wiele działów na rynku: mogą zajmować się różnego rodzaju sprzętem do uprawiania konkretnej dyscypliny czy wyposażeniem do siłowni domowej. Jednym z ciekawszych przykładów jest www.am-cycling.com.

Lokalizacja

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie sklepu sportowego, musisz być świadomy, jak istotny jest wybór odpowiedniej lokalizacji sklepu. W momencie, gdy będziesz szukał odpowiedniego lokalu, musisz pamiętać o czynszu jaki zapłacisz. Jeśli za siedzibę swojego sklepu wybierzesz lokal w centrum miasta, możesz być prawie pewny, że koszty będą wysokie. Natomiast jeśli zdecydujesz się na wielkopowierzchniowy sklep, to o wyborze miejsca zadecyduje przede wszystkim to, czy są dostępne tereny pod inwestycje. Będziesz musiał zdobyć pozwolenie na budowę a następnie uzyskać zezwolenie na użytkowanie tego budynku. Jeśli zdecydujesz się na takie przedsięwzięcie, musisz się liczyć z tym, że minimalny czas na realizację to 6 miesięcy, a w zależności od powierzchni sklepu, musisz zainwestować około 2 mln złotych.

Koszta i wydatki

W momencie, gdy zdecydujesz się na otwarcie sklepu, musisz kupić towar, który chcesz tam sprzedać. Według specjalistów, na początek warto zdecydować się na kilka-kilkadziesiąt różnych rodzajów przedmiotów: kurtek, spodni, bluz itd. Warto zainwestować w ubrania, które będą przeznaczone dla obu płci, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, a Ty, jako przedsiębiorca, zwiększysz swoje szanse na sprzedaż. W zależności od tego, jak duży będzie Twój sklep, musisz zatrudnić odpowiednią ilość personelu. Jeśli posiadasz wielkopowierzchniowy sklep, musisz liczyć się z tym, że jego utrzymanie może być kosztowne, ponieważ będziesz musiał opłacić ochronę, osoby do sprzątania, a także wszystkie media, czynsz i podatki. Można także zauważyć, że zarobki sklepu sportowego będą uzależnione od pory roku. W związku z pogodą, największy ruch będzie latem i zimą, ponieważ, gdy jest ciepło, sprzedaje się najwięcej sprzętu turystycznego – rowery, akcesoria do sportów wodnych. Natomiast zimą dominują oczywiście narty, snowboard, łyżwy i wszystkie akcesoria, niezbędne do ich uprawiania.