Dieta dla osób zapracowanych- na co powinniśmy zwracać uwagę?

Niestety, wiele osób nie przykłada zbyt wielkiej uwagi do tego, co je, chyba, że nagle pojawią się na horyzoncie problemy zdrowotne albo też nadwaga. Są to już bardzo wyraźne sygnały, które mówią o tym, że trzeba coś w swoim życiu zmienić, gdyż obecna dieta zdecydowanie nam nie służy. Bardzo często złe odżywianie argumentujemy brakiem czasu oraz tym, że wiele godzin dziennie spędzamy w pracy. Warto więc wziąć pod lupę nasze odżywianie w pracy oraz zastanowić się, w jaki sposób naprawić nasze relacje ze zdrową żywnością.

Nawyki żywieniowe, które często stają się naszym udziałem

– Osoby, które dużą pracują najczęściej nie mają czasu na to, aby układać zdrowe jadłospisy, gotować i przygotowywać posiłki, a czasem nawet robić zakupy. Tym samym często zadowalają się tym, co zostało w lodówce albo decydują się na zjadanie tego, co szybko pozwala doładować energię i zaspokoić głód. Dla wielu osób odpowiedzią na to, co jeść w pracy jest spożywanie
batonów, drożdżówek czy innych przekąsek, a więc produktów bogatych w cukry oraz tłuszcze.

– Kiedy nie mamy czasu na regularne gotowanie- naturalną rzeczą jest chęć zjedzenia czasem ciepłego posiłku, niestety bardzo często w tej roli występują dania typu fast food, które są wysoce przetworzone i kaloryczne. Nie są one dobre dla naszego zdrowia, a tym gorsza jest nasza sytuacja im częściej po nie sięgamy.

– Osoby zapracowane niestety bardzo często zapominają o odpowiedniej regularności w kwestii diety. Najlepszym dla naszego organizmu rozwiązaniem jest zjadanie mniejszych porcji, ale częściej, mniej więcej w odstępach co 3 godziny. Jeśli faktycznie tego pilnujemy- nie mamy napadów głodu, nie czujemy się przejedzeni i ociężali i nie ciągnie nas do podjadania. Głodzenie się nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zawsze jego efektem jest przejadanie się, a to z kolei może powodować problemy zdrowotne.

Dieta dla osób zapracowanych- jak poprawić swój styl odżywiania się?

Dieta dla zapracowanych w dużej mierze opiera się na świadomym planowaniu posiłków. Nie musimy wcale być codziennie w sklepie, aby mieć dostęp do zdrowej żywności- warto zaplanować, co chcielibyśmy zjeść w weekend tak, aby w tygodniu nie musieć odwiedzać sklepu. Wybierając się na zakupy- nigdy nie róbmy tego w momencie, kiedy jesteśmy głodni- trudniej będzie nam trzymać się ustalonej listy zakupów. Jeśli planowanie jadłospisów sprawia nam problem- skonsultujmy się z dietetykiem lub rozważmy dietę pudełkową.

Aby odżywianie w pracy nie było dla nas problematyczne- również zaplanujemy sobie je krok po kroku i przygotujmy odpowiednio wcześniej. Jeśli mamy czas- ugotujmy coś do tzw. lunch boxów na kilka dni robocze w tygodniu.

Zdrowe nawyki żywieniowe to także picie wody. Warto wziąć więc pod lupę, czy czasem kawa nie stała się dla nas substytutem wody, która jest kluczowa w diecie każdego człowieka. Jeśli mamy taką świadomość, że trudno będzie nam zrezygnować z przekąsek pomiędzy posiłkami- zadbajmy o to, aby były zdrowe. Mogą to być warzywa i owoce, a także produkty chrupie takie jak np. wafle ryżowe czy kukurydziane.