Spółka, a może samozatrudnienie- na co się zdecydować?

Hiszpania stwarza bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu. Jest uważana za kraj przyjazny dla przedsiębiorców. Mimo tego, na przyszłych przedsiębiorców czeka jednak szereg ważnych kwestii formalnych, których będą musieli dopilnować. Rodzaje spółek, jakie zostały przewidziane w hiszpańskim ustawodawstwie są bardzo zbliżone do tego, co znamy z polskiego prawa. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że w praktyce sam sposób prowadzenia spółki w Hiszpanii jest odrobinę inny, a znajomość tych różnic jest szalenie ważna.

W Hiszpanii zakładanie spółek jest znacznie częstszą praktyką niż ma to miejsce w Polsce. Tutaj, rejestracja spółki jest często rozważana jako alternatywa dla samozatrudnienia. Decyzja o rejestracji spółki może być podyktowana chęcią skorzystania z korzystniejszego sposobu rozliczania podatków. Są branże, gdzie ma to naprawdę spore znaczenie.

Spółka osobowa czy kapitałowa? Czym one się różnią w praktyce?

Podział na spółki osobowe oraz kapitałowe wygląda niemalże identycznie, co w Polsce. W przypadku spółek osobowych odpowiada się personalnie- całym swoim majątkiem. Z tego też względu tego rodzaju spółki uznawane są za bardziej ryzykowne od spółek handlowych. Przykładem spółki osobowej jest na przykład spółka jawna. Jeszcze inna spółka osobową jest spółka komandytowa.

W przypadku spółek handlowych odpowiedzialność akcjonariuszy czy też wspólników kończy się na wysokości kapitału, jaki wnieśli do spółki. Ich odpowiedzialność jest więc ograniczona. Aby dowiedzieć się więcej na temat rodzajów spółek i sposobu ich funkcjonowania w praktyce warto odwiedzić stronę jednego z biur rachunkowych- accountingservicesinspain.com. Tutaj można tez zwrócić się po profesjonalne doradztwo biznesowe dotyczące własnej działalności gospodarczej w Hiszpanii.

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością a może spółka akcyjna?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najpopularniejszych możliwości. Jest to forma bardzo elastyczna, która jest odpowiednia zarówno dla małych, średnich jak i dużych firm. Wysokość wymaganego kapitału początkowego na start to obecnie około 3 000 euro. Spółka akcyjna w praktyce działa na podobnych zasadach, ale jest takim rodzajem podmiotu, który jest odpowiedni tylko dla naprawdę dużych firm. Wysokość kapitału początkowego na start jest nieporównywanie wyższa. Spółka akcyjna stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku, kiedy w ramach jednego podmiotu współpracę chcą podjąć osoby z bardzo odległych środowisk. Może to być współpraca pomiędzy środowiskiem naukowo- akademickim oraz biznesem.

Czy zakładanie spółki wymaga wiele czasu?

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stworzony został specjalny jej wariant- „nowe przedsiębiorstwo”. W ramach tego wariantu uproszczone zostały wszelkie procedury tak, aby rzeczywiście było znacznie łatwiej taką działalność założyć. Pomimo tego, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przyjęcie około 1-2 miesięcy czasu na to, aby rzeczywiście dopełnić wszelkich formalności i załatwić wszystkie kwestie urzędowe.