Inwestycja w pracownika – konieczność czy zbytek?

Jeżeli prowadzisz własną firmę, w której zatrudniasz przynajmniej jednego pracownika (jedną pracowniczkę), stajesz przed decyzją – czy inwestować w swojego pracownika/swoją pracowniczkę/swoich pracowników/swoje pracowniczki, a nie tylko płacić im pensję. Czy warto? Kiedy warto? Jak zadbać o to, żeby ta inwestycja przyniosła Ci korzyści?
tmp_box-1669454__180-1036748069

W dzisiejszych czasach musisz liczyć się z tym, że jeżeli chcesz mieć dobrych pracowników, musisz w nich inwestować. Teoretycznie masz możliwość wybrania jednej z dwóch ścieżek: płacić wystarczająco wysokie pensje, żeby pracownicy chcieli się samodzielnie doszkalać lub inwestować w szkolenia pracowników z budżetu firmy. Tak czy inaczej, pieniądze będą musiały zniknąć z Twojego konta. Pytanie jedynie brzmi – jak wydane pieniądze przyniosą Ci większe zyski.

Zależy to w dużej mierze od tego kim są Twoi pracownicy.
a) Jeżeli zatrudniasz wysokiej klasy specjalistów/specjalistki, zdecydowanie powinieneś (powinnaś) inwestować w szkolenie tychże, aby poziom ich specjalizacji nie pozostał w tyle za światowymi osiągnięciami.
b) Jeżeli zatrudniasz osoby, które dopiero zaczynają pracę w danej dziedzinie, zdecydowanie powinieneś (powinnaś), aby świadczyli Twoim klientom usługi na odpowiednim poziomie (zarówno jeżeli jest to sprzedawca/sprzedawczyni, jak i doradca/doradczyni, mechanik/mechaniczka, czy sekretarz/sekretarka)…
c) Jeżeli zatrudniasz…

Zależy to także od tego czy planujesz związać się na dłużej z tymi osobami. Jeżeli te osoby mają u Ciebie pracować przez kilka tygodni, inwestycja w miesięczny kurs byłaby wyrzuceniem pieniędzy, ale jeżeli te osoby mają pracować rok, dwa, warto się już nad tym zastanowić.

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w pracownika/pracowniczkę przeprowadź sobie analizę kosztów i potencjalnych zysków wynikających z tej inwestycji. Zobacz po jakim czasie zwróci Ci się dana inwestycja i na tej podstawie podejmuj decyzję.

Jeżeli inwestycja zwróci się po roku czy dwóch, możesz podpisać z pracownikami/pracowniczkami odpowiedni kontrakt, w którym zobowiązują się oni do pracowania u Ciebie przez ten rok, jeżeli Ty zdecydujesz się zapłacić im kilka tysięcy złotych na jakieś szkolenie. Przed przygotowaniem takich umów skontaktuj się jednak ze swoim prawnikiem/swoją prawniczką i sprawdź jaki rodzaj umowy jest legalny i zwyczajowo przyjęty w takich sytuacjach.

Podsumowując, jeżeli chcesz wiązać się z pracownikami/pracowniczkami na dłużej, w Twoim interesie jest inwestować w nich/nie. Możesz oczywiście zatrudnić kogoś, kto samodzielnie będzie się doszkalał, albo będzie już posiadał dane umiejętności, ale wtedy musisz odpowiednio podnieść pensję takiej osoby, żeby nie uciekła do konkurencji, pozostawiając Ciebie z wakatem i koniecznością poszukiwania nowego pracownika/pracowniczki.

Czyli, odpowiadając na pytanie postawione w tytule: inwestycja w pracownika – konieczność czy zbytek?
No właśnie…