Zachowanie dobrej formy umożliwia bardziej wydajną pracę

Osoby, które chcą godziwie zarabiać w Polsce, muszą albo pracować na dwa etaty, albo nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Opcja druga wiąże się z podejmowaniem różnego rodzaju kursów. Co oczywiście także jest bardzo angażujące. Rozwój zawodowy odbywa się często kosztem innych dziedzin życia, takich jak kontakty społeczne czy hobby. Nie powinien jednak negatywnie odbijać się na zdrowiu. Zawsze należy dbać o odpowiednią ilość snu, aktywności fizycznej oraz zbilansowany jadłospis.

Osoby najbardziej zapracowane rzadko mogą sobie pozwolić na przestoje związane z chorowaniem. W bardziej komfortowej sytuacji znajdują się zatrudnieni na umowę o pracę. Otrzymują oni bowiem wynagrodzenie, nawet za okres choroby. Co prawda pomniejszone, ale zawsze lepsze to niż nic. Gorzej mają zleceniobiorcy, freelancerzy oraz samozatrudnieni. Każdy przestój oznacza dla nich dotkliwą stratę finansową. Dlatego każdy człowiek pracy powinien postrzegać swój organizm w kategorii najważniejszego mechanizmu, który służy m.in. do zarabiania pieniędzy. Absolutnym priorytetem jest dbałość o optymalne funkcjonowanie umysłu i ciała. Znacząco wpływa na to jakość spożywanych pokarmów.  Dieta dla pracujących powinna być bogata w witaminy i minerały, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Musi być oczywiście dostosowana do rodzaju wykonywanego zawodu, aby dostarczać odpowiednią liczbę kalorii, a także węglowodanów złożonych. 

Wyeliminowanie szkodliwych produktów

Nieustanna presja zawodowa i brak czasu sprzyjają utrwalaniu złych nawyków żywieniowych. Osoby, które intensywnie pracują, często sięgają po różnego rodzaju używki i wspomagacze. Należy z nich koniecznie zrezygnować. Regularnie stosowane mogą zdewastować organizm i doprowadzić nie tylko do przedwczesnego końca kariery i przejścia na rentę, ale nawet do śmierci w kwiecie wieku na skutek zawału, udaru, wylewu czy raka. Dieta dla zapracowanych musi być wolna od papierosów, kawy, napojów energetycznych oraz wysokokalorycznych przekąsek, takich jak batony, chipsy, paluszki czy krakersy. Warto całkowicie zrezygnować z alkoholu. Kultywowane przez wielu mężczyzn piwo bardzo negatywnie przekłada się na kondycję, prowadzi do otyłości brzusznej i stanowi preludium do alkoholizmu.

Wskazówki żywieniowe dla pracusiów

Jeżeli chodzi o jedzenie w czasie pracy, z ograniczoną dozą zaufania należy podchodzić do stołowania się na mieście, a nawet tzw. zestawów pudełkowych. Najlepiej posiłki przyrządzać samemu ze zdrowych produktów. Mogą to być dania proste, które nie wymagają długiego przyrządzania. Warto łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach produkty takie jak indyk, kurczak, łosoś, dorsz, ciemny ryż, pieczywo razowe, kozi ser, mozzarella, jajka, tuńczyk czy makaron z soczewicy. Każdy posiłek powinien być obfity w warzywa. Dobrze zjadać przynajmniej jeden owoc dziennie oraz regularnie spożywać porcję orzechów. Warto skorzystać z pomocy dietetyka przy opracowaniu indywidualnej diety. Strona internetowa projektzdrowie.info stanowi w tym przypadku najlepszy adres.